Tak zatytułowana jest nowa wystawa w Muzeum Pragi w Warszawie. Edward Manitius od lat 20. XX wieku produkował na warszawskiej Pradze niezwykłe przedmioty. Wystawa to szansa na wniknięcie w świat tych niezwykłych obiektów.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Oryginalne projekty Edwarda Manitiusa sprzed stu lat zachwycają do dziś. To przedmioty nieoczywiste: cieszące oko zabawki i jednocześnie pudełka, obiekty sztuki użytkowej, przedmioty o walorach edukacyjnych, a także gadżety reklamowe. Wystawa jest pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po warszawskim twórcy” – czytamy w tekście kuratorskim towarzyszącym wystawie.
Na ekspozycji można zobaczyć w sumie 160 obiektów – od figurek i rysunków, aż do gier i fotografii. Ich twórca wdrożył model biznesowy, który pomógł zaistnieć jego firmie na polskim rynku. „Manitius był jednym z twórców i praktyków powstającego wówczas nowego zawodu – projektanta, nowej dziedziny – wzornictwa. Dbał o estetykę, oryginalność i funkcjonalność tych seryjnie wytwarzanych przedmiotów. Twórczo zaadaptował ludowe wzory i rozwiązania, łącząc je z modernistyczną stylistyką” – piszą kuratorki. Tłem dla tej wyjątkowej historii jest Praga, gdzie w kamienicy przy ul. Kępnej Manitius mieszkał i pracował. O wystawie opowiada w podcaście Jolanta Wiśniewska.
Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 11 kwietnia 2022 roku.
Fot. Muzeum Warszawskiej Pragi.
Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia – transkrypcja podcastu