Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.
Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.
Jarosław Suchan tłumaczy, dlaczego zbiór sprzed 90 lat jest tak ważny i jak awangarda tworzona m.in. przez Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego zmieniła podejście do sztuki. Nasz rozmówca zauważa, że trudno dziś wskazać dominujący nurt sztuki, wokół którego skupialiby się artyści. Wątpi też, aby w najbliższej przyszłości doszło do ważnych zmian w tym zakresie. Jednocześnie wskazuje na intensywny rozwój sztuki poza cywilizacją euroatlantycką. Jarosław Suchan odpowiada też na pytanie, które zadaje sobie wielu zwiedzających kolekcje sztuki nowoczesnej: po co konfrontować się z dziełem, które mogę narysować sam?
Na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi przeczytają Państwo o publikacji „Awangardowe muzeum” związanej z urodzinami i o jubileuszowej wystawie planowanej na jesień. Zarówno książka jak i ekspozycja mają pokazać początki łódzkiego muzeum w kontekście innych inicjatyw zmierzających do powołania nowatorskich instytucji artystycznych, które nie tylko miały gromadzić sztukę, ale także stwarzać warunki do eksperymentowania z jej tworzeniem i percepcją. Chodzi o twórczość m.in. Kazimierza Malewicza, Władimira Tatlina, Aleksandra Rodczenki czy Marcela Duchampa.
Polecamy też Państwu podcasty o tym jak zmieniły się muzea i co czeka nas w przyszłości w takich instytucjach: „Pierwsze interaktywne muzeum” i „Jak zmieniły się muzea? Rozmowa z twórcami przestrzeni wystawienniczych”, a także cykl audiooprowadzań po instytucjach kultury.
A książkę „Sztuka i myśl” znajdą Państwo na stronie internetowej Wydawnictwa NCK.
Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi – transkrypcja podcastu