Wystartowały Europejskie Dni Dziedzictwa

1200 wydarzeń w 16. województwach. To ogólny obraz jubileuszowej, 25. polskiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku hasło przewodnie to „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

„W tej edycji kładziemy szczególny nacisk na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu DziedzictwaKrajobraz mojego miasta.” – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor NID. Instytucja poprzez rozmaite imprezy edukacyjne, które odbywają się pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa, chce uświadamiać, jak ważne w kontekście naszej tożsamości jest dziedzictwo oraz jak wpływa na otaczający krajobraz kulturowy. Kampania „Krajobraz mojego miasta”, o której rozmawialiśmy już w Audycjach Kulturalnych, zachęca do wprowadzenia zmian w przestrzeni polskich miast. Wcześniej skierowana była przede wszystkim do samorządowców, a przy okazji EDD ma trafić także do społeczności lokalnych. Służą temu między innymi spoty telewizyjne, w których wzięli udział bohaterowie popularnego serialu „Ranczo”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko okazja do rozmów na temat krajobrazu kulturowego, ale przede wszystkim najważniejsze święto zabytków Starego Kontynentu. Co roku, we wrześniu, można odwiedzać zabytki i miejsca kultury, także te na co dzień niedostępne szerokiej publiczności, a ponadto uczestniczyć w wykładach, wystawach i innych imprezach towarzyszących. W tym roku polska odsłona EDD zainaugurowana została 9 września w Poznaniu, a potrwa do 17 września. Szczegółowy program wydarzeń dla każdego województwa znajduje się na stronie internetowej edd.nid.pl.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy na temat Europejskich Dni Dziedzictwa i ochrony krajobrazu kulturowego.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera