Ukrainian Freedom Orchestra – głos wolnej Ukrainy

Ukrainian Freedom Orchestera to 74-osobowy zespół instrumentalistów, który powstał w 2022 roku po napaści Rosji na Ukrainę. Spiritus movens przedsięwzięcia była kanadyjska dyrygentka o ukraińskich korzeniach, Keri-Lynn Wilson. Orkiestrę powołały do życia Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tworzą ją ukraińscy muzycy, będący członkami orkiestr europejskich, instrumentaliści grający w najlepszych ukraińskich zespołach, a także muzycy – uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

20 sierpnia 2023 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej zabrzmi koncert inaugurujący drugie tournée europejskie orkiestry. Gościem Audycji Kulturalnych jest dyrektor Opery Narodowej – Waldemar Dąbrowski. Opowiada o ogromnych emocjach związanych z powstawaniem zespołu, dla którego Polska stała się drugim domem oraz o wzruszeniu towarzyszącym zeszłorocznemu wykonaniu hymnu Ukrainy przez wołających o wolność ukraińskich instrumentalistów.

W repertuarze tegorocznej trasy orkiestry znalazła się między innymi IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Z Waldemarem Dąbrowskim rozmawiamy m.in. o przewrotności losu – utwór, który z założenia był wezwaniem do braterstwa i wolności, wykorzystywany bywał także przez twórców reżimów jako symbol ideologii.

W tym roku Ukrainian Freedom Orchestra zagra dwa koncerty w Polsce (w Warszawie i Gdańsku), by później odwiedzić najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Amsterdamie, Berlinie, Lucernie, Hamburgu, Snape i Londynie.

„Dla mnie osobiście to jest z naszej strony gest solidarności” – mówi gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie: Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson, fot. K. Bieliński

Ukrainian Freedom Orchestra – głos wolnej Ukrainy – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera