Grzegorz Turnau debiutuje…

turnau karampuk

Grzegorz Turnau debiutuje autorskim spektaklem jako reżyser teatralny, przenosząc na deski teatru książkę swojego dzieciństwa – Karampuk. Baśń o króliku z cylindra Ludwika Jerzego Kerna. Pierwsze wydanie książki ukazało się równo 50. lat temu. Również 50. lat temu debiutowała scenograf spektaklu Joanna Braun. Twórcy żartują, że premierą świętują okrągłą setkę.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Podczas spotkania przed premierą reżyser zgodził się na wykonanie zdjęcia w scenicznym samochodzie i zaznaczył – tłumacząc decyzję o podjęciu się reżyserii i napisaniu tekstów do piosenek, iż – bardzo wielu młodych widzów marzy o tym, żeby poprowadzić samochód zanim jeszcze będą mieli prawo jazdy. Ja trochę jestem takim reżyserem bez prawa jazdy. I właściwie całe moje życie polegało na tym, że robiłem zawsze coś, do czego nie miałem uprawnień. W naszej rozmowie Grzegorz Turnau wspomina również swoje pierwsze prace reżyserskie i zdradza, w jaki sposób wyczarowuje piosenki.

Reżyser Karampuka debiutował albumem Naprawdę nie dzieje się nic w 1991 roku. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru (m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem), jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.

KARAMPUK. BAŚŃ O KRÓLIKU Z CYLINDRA

Premiera 2 czerwca 2018 w warszawskim Teatrze Lalka

Adaptacja, teksty piosenek, reżyseria, muzyka: Grzegorz Turnau
Scenografia, lalki: Joanna Braun
Aranżacje: Paweł Piątek
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Asystent reżysera: Aneta Harasimczuk
Skrzypce: Bartosz Blachura, Wojciech Kondrat

Wykorzystane w audycji fragmenty utworów pochodzą z próby spektaklu Karampuk. Baśń o króliku z cylindra w Teatrze Lalka w Warszawie

Grzegorz Turnau debiutuje – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera