Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem”

Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Piotr Mańkowski, biskup kamieniecki, urodził się w 1866 roku. Do dziś zachowały się jego pamiętniki, prace teologiczne oraz „Andzia”, czyli zbiór wierszowanych przygód nieco niesfornej dziewczynki. Po niemal wieku wiersze ujrzały światło dzienne za sprawą rodzinnego odkrycia. Do ich zilustrowania zaproszono Przemysława Trusta Truścińskiego, jednego z najważniejszych twórców komiksu i ilustracji w Polsce.

W Audycjach Kulturalnych artysta opowiada o tym, co zmieniła w jego życiu wieloletnia praca nad rysunkami do „Andzi”. Wbrew pozorom, światy kreowane przez twórców, których różni tak wiele, znakomicie się dogadują. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o projekcie, który połączył artystów odległych epok.

„Andzia” jest dostępna na stronie wydawcy.

Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera