„Teraz jest czas na jej poezję”. Biografia Felicji Kruszewskiej

Była znajomą K.I. Gałczyńskiego, dramat jej autorstwa podzielił zespół wileńskiej Reduty, a krytycy zapisywali, że „nie ma serdeczniejszych słów w liryce polskiej”. Życiorys i twórczość urodzonej w 1897 r. Felicji Kruszewskiej przypomniała prof. Izolda Kiec w książce „Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Kruszewska urodziła się na Podolu, była jedną z pierwszych kobiet studiujących na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Nauk Politycznych. Tam poznała Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który w wierszu „Włożę spodnie czarne, cmentarne” pisał o niej „Felicja, słodka poetka”.

W swojej twórczości doceniała piękno codziennego życia, z niezwykłą wrażliwością opisywała przyrodę oraz otaczający ją świat. Sprzeciwiała się przemocy oraz wszelkim formom wykluczenia. Jej teksty były publikowane m.in. w „Bluszczu” czy „Wiadomościach literackich”. Wydała kilka tomów poezji, opowiadań dla dzieci oraz dramat „Sen”. Został on wystawiony w Reducie wileńskiej w 1927. Niechęć Juliusza Osterwy wobec tego przedsięwzięcia spowodowała rozłam w zespole, którego część odeszła z teatru. Spektakl cieszył się jednak ogromną popularnością wśród widzów i w tym samym roku został wystawiony w Poznaniu.

Kruszewska od dzieciństwa zmagała się z chorobą układu ruchowego, przez co niemal przez całe życie utykała. Również z tego powodu świadomie nie zdecydowała się na założenie rodziny – jej dotkliwy brak stał się jednym z tematów jej poezji. W czasie drugiej wojny światowej poetka publikowała w prasie konspiracyjnej. W 1943 wyjechała z Warszawy do Radomia, gdzie w tym samym roku zmarła.

O pracy nad książką „Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych prof. Izolda Kiec, założycielka Fundacji Instytut Kultury Popularnej.

Inną poetką, której twórczość i historię prof. Kiec „odpomniała” jest Zuzanna Ginczanka – można o niej posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

Zdjęcie: dzięki uprzejmości Izoldy Kiec.

„Teraz jest czas na jej poezję”. Biografia Felicji Kruszewskiej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera