W 1939 roku za urzędniczą odprawę od prezydenta Stefana Starzyńskiego kupił małoobrazkowy aparat firmy Leica. Wykonywał zdjęcia stolicy podczas kampanii wrześniowej, potem – portrety aktorów warszawskich teatrów. Zasłynął jednak przede wszystkim jako fotograf Powstania Warszawskiego.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Liczącą ok. 1500 zdjęć kolekcję fotografii autorstwa Sylwestra Brauna (ps. „Kris”) można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Warszawy. O pracy nad porządkowaniem i opisem bogatego zbioru rozmawiamy w podcaście z kuratorem projektu – Piotrem Głogowskim, specjalistą ds. ikonografii. Jak mówi nasz rozmówca, zebrany materiał daje możliwość wglądu w to, czym w istocie było Powstanie.
Z początkiem zrywu Sylwester Braun zgłosił się do Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Tam otrzymał przepustkę fotoreportera i rozpoczął dokumentację powstańczej Warszawy. Fotografował ważne wydarzenia, życie codzienne Powstańców, barykady i przejścia, a także miasto stopniowo popadające w ruinę. 40 lat temu przekazał ocalone negatywy Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy.
Jakie były jego metody pracy? Gdzie wywoływał filmy? W jaki sposób uchronił materiał od zniszczenia? Zapraszamy do słuchania audycji!
Na zdjęciu Powstańcy w wejściu do Kościoła św. Krzyża, fot. Sylwester Braun ps. „Kris”, 24.08.1944, dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy.
Sylwester Braun ps. „Kris” – fotograf powstańczej Warszawy – transkrypcja podcastu