Paweł Łukaszewski: sacrum w muzyce to ciągłe poszukiwanie

W Wielkim Tygodniu, czasie szczególnym dla chrześcijan, rozmawiamy z prof. Pawłem Łukaszewskim. Kompozytor i dyrygent opowiada o istocie muzyki sakralnej oraz jej współistnieniu z liturgią.

Okazją do spotkania jest wydana niedawno płyta Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod batutą prof. Pawła Łukaszewskiego. Album „Benedictvs XVI in Honorem” ukazał się nakładem wydawnictwa Opus Series (Requiem Records). Zawarte na nim dzieła sakralne przedstawiają kierunki, jakimi podążali kompozytorzy różnych czasów.

Prof. Paweł Łukaszewski opowiada w Audycjach Kulturalnych o tym, co jego zdaniem może oznaczać sacrum w muzyce. Zastanawiamy się też, jak należałoby zdefiniować muzykę sakralną i co powinno być jej wyróżnikiem. Czy dziś cieszy się ona popularnością?

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „O salutaris” (z „Messe à trois voix”) André Capleta w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” z płyty „Benedictvs XVI in Honorem” oraz „Via Crucis” prof. Pawła Łukaszewskiego.

Na zdjęciu prof. Paweł Łukaszewski, fot. Piotr Dłubak.

Paweł Łukaszewski – sacrum w muzyce to ciągłe poszukiwanie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera