„Nasze języki są bardzo podobne”. Robert Kružik na Festiwalu Eufonie


W Warszawie rozpoczął się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Tematem wiodącym festiwalu jest muzyka z regionu Austro-Węgier. Już dziś usłyszymy utwory Bedřicha Smetany, Ferenca Liszta i Leoša Janáčka. W Filharmonii Narodowej wystąpią muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz zespół solistów pod dyrekcją Roberta Kružika. Dyrygent jest gościem Audycji Kulturalnych.

Główną częścią programu będzie Msza głagolicka Leoša Janáčka z 1926 roku. Utwór został napisany w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Jak mówi w rozmowie czeski dyrygent Robert Kružik, to właśnie język utworu może być spoiwem symbolicznie łączącym nasze narody. W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpią wybitni soliści: Andrea Danková, Jarmila Balážová, Tomáš Juhás i Jozef Benci. Na organach zagra natomiast László Fassang.

Tego wieczoru usłyszymy także Karnawał Praski Bedřicha Smetany oraz Preludia (Les Preludes) Ferenca Liszta. O charakterze tych utworów opowiada w podcaście dyrygent – zapraszamy do słuchania! Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie: https://www.eufonie.pl/program/

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera