„W tym filmie nie było łatwych scen”. Przemysław Wyszyński o roli Witolda Pileckiego

Od 1 września możemy oglądać „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. To produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia rotmistrza Witolda Pileckiego. W jego postać wcielił się aktor filmowy, teatralny i dubbingowy – Przemysław Wyszyński, którego gościmy w podcaście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Dla mnie najważniejszy był Witold jako człowiek, jako postać z krwi i kości – żyjący, oddychający, czujący i mający własne dylematy” – mówi nasz gość w audycji. Film zwraca uwagę na najintensywniejsze i często najbardziej dramatyczne momenty z życia „ochotnika do Auschwitz”. Oś fabularną tworzy brutalne przesłuchanie rotmistrza, które przywołuje najważniejsze momenty z życiorysu. Zobaczymy zatem zarówno fragment wojny polsko-bolszewickiej, pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i sceny z powstania warszawskiego. Ważnym wątkiem filmu jest relacja Pileckiego z rodziną – miłość do żony i dzieci, a także wewnętrzne rozdarcie bohatera.

W podcaście Przemysław Wyszyński opowiada o przygotowaniach do roli rotmistrza i kilkuletniej pracy nad filmem. Dla aktora był to pierwszoplanowy debiut filmowy. „To była wielka szkoła zawodowa bardzo intensywnej pracy na planie” – przyznaje. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Patronem filmu jest Narodowe Centrum Kultury. Obraz znalazł się w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

fot. Krzysztof Wiktor

„W tym filmie nie było łatwych scen”. Przemysław Wyszyński o roli Witolda Pileckiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera