„Plakat przeciw wojnie” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Prace artystów z 50 krajów tworzą ekspozycję, która jest wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec wojny toczącej się w Ukrainie od lutego 2022 r., a także wobec niektórych związanych z nią społecznych postaw.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Po rozpoczęciu agresji rosyjskiej w Ukrainie 24.02.2022 r., plakaty były najprężniej rozwijającą się formą sztuki komentującej wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Często bowiem ich przygotowanie nie jest trudne technicznie – wymaga za to błyskotliwego pomysłu lub trafnie wykorzystanej symboliki. Plakaty o tej tematyce powstawały na całym świecie, najwięcej w samej Ukrainie.

Więcej o sile oddziaływania plakatów można dowiedzieć się tutaj.

Pomysł stworzenia wystawy pojawił się w Lwowskim Pałacu Sztuki, który po rozpoczęciu rosyjskiej agresji został zmieniony w ośrodek pomocy humanitarnej. Początkowo miały ją tworzyć prace studentów, jednak okazało się, że na apel pomysłodawców odpowiedzieli także profesjonaliści, którzy zaczęli nadsyłać swoje prace.

O swojej książce „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Katarzyna Łoza.

Wśród plakatów możemy zobaczyć wiele prac bezpośrednio nawiązujących do tradycji i symboliki ukraińskiej. Twórcy z tego kraju często wykorzystują motywy ludowe, m.in. hafty czy plecionki. Artyści prezentują perspektywy i postawy charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą, np. ci, których ominęły działania wojenne borykają się. z poczuciem bezradności. Inny wydźwięk mają plakaty tworzone przez artystów spoza Ukrainy: m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Austrii czy Armenii. Przedstawiają one spojrzenie na wojnę „z zewnątrz”.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a jednym z kuratorów jest rektor uczelni prof. Wojciech Pukocz. Drugą kuratorką jest Olha Lukovska, prof. Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie oraz zastępczyni dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki. To właśnie ona opowiedziała o wystawie w Audycjach Kulturalnych.

Zdjęcia: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, fot. Paweł Mazur.

„Plakat przeciw wojnie” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera