Podróżniczka, dokumentalistka, pierwsza ukraińska fotografka – Zofia Jabłońska

Urodziła się koło Lwowa w 1907 roku, w rodzinie grekokatolickiego księdza. Mając dwadzieścia kilka lat podróżowała samotnie po całym świecie. Odwiedziła niemal wszystkie kontynenty. Większość dorosłego życia spędziła we Francji. Dzięki lubelskiej wystawie jej fotografii, polska publiczność może odkryć Zofię Jabłońską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Zawsze miała pociąg do kina” – mówi w podcaście Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury w Lublinie, kuratorka pokazu zdjęć Zofii Jabłońskiej, prezentowanego w Zaułku Hartwigów. O fotografce, pisarce, podróżniczce nie wiemy jeszcze zbyt wiele. W Ukrainie ukazała się jej biografia oraz kilka książek autorstwa Jabłońskiej. Ta zaradna i pewna siebie kobieta z aparatem fotograficznym w ręku, odkrywała wielki świat w czasach, w których samotne podróże kobiet należały do rzadkości. Po powrocie z wyprawy dookoła świata witano ją jak celebrytkę.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy zarejestrowanej podczas Festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia w Lublinie (6-9 lipca 2023 r.). Ekspozycję zdjęć Zofii Jabłońskiej można oglądać do końca miesiąca.

Podróżniczka, dokumentalistka, pierwsza ukraińska fotografka – Zofia Jabłońska – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera