Musica Baltica. Barokowe dźwięki regionu bałtyckiego

Zapoczątkowany w 2016 roku cykl albumów „Musica Baltica” eksploruje muzykę kompozytorów tworzących w XVII i XVIII wieku na terenie I Rzeczypospolitej. Niebawem ukażą się dwie ostatnie płyty, które zamkną serię realizowaną we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Naszym gościem jest Andrzej Szadejko – kompozytor, organista, dyrygent Golberg Baroque Ensemble, a także spiritus movens projektu prezentującego barokowe brzmienia z regionu bałtyckiego. Dotąd w serii „Musica Baltica” ukazało się osiem płyt, wydanych w audiofilskim formacie. Niejednokrotnie były one nominowane do Fryderyków i niemieckiej nagrody Opus Klassik.

Dwa nadchodzące albumy zaprezentują oratorium Johanna Daniela Pucklitza oraz kantaty Friedricha Christiana Samuela Mohrheima. Pierwszy z nich był muzykiem miejskim na stałe związanym z kapelą gdańskiego Kościoła Mariackiego, drugi – gdańskim kapelmistrzem. W podcaście rozmawiamy o pejzażu życia muzycznego w osiemnastowiecznym Gdańsku, kompozytorach działających w mieście i ich twórczości. Jak pracuje się nad nieznanym dotąd repertuarem? Zapraszamy do słuchania audycji!

Partnerem projektu „Musica Baltica” jest Narodowe Centrum Kultury.

Fot. Gdańsk: widok z Mostu Krowiego w XVIII wieku, pocztówka z 1948 r. / polona.pl

Musica Baltica.Barokowe dźwięki regionu bałtyckiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera