Marzyciel. Rozmowa o Janie A.P. Kaczmarku

Studiował prawo, marzył o pracy dyplomaty. Po latach stał się cenionym kompozytorem, zdobywcą Oscara i oddanym organizatorem życia artystycznego. O twórczości Jana A.P. Kaczmarka, który niedawno obchodził swoje 70. urodziny, rozmawiamy z dr. hab. Rafałem Syską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Odwaga, pewność siebie i umiejętność zarządzania talentem – to tylko kilka cech, dzięki którym uzdolniony artysta zbudował karierę i odniósł światowy sukces. Jak podkreśla w podcaście dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Jan A.P. Kaczmarek to postać wielowymiarowa. Znamy go przede wszystkim jako kompozytora muzyki filmowej, ale skomponował także utwory do spektakli teatralnych, stworzył wielkoskalowe przedsięwzięcia muzyczno-perfomatywne, jest pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Transatlantyk. W ostatnim czasie zmaga się z ciężką chorobą – cierpi na zanik wieloukładowy.

Jan A.P. Kaczmarek zdobył w 2005 roku Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Fostera. Początek jego drogi w branży filmowej nie był jednak łatwy. Jak mówi w podcaście Rafał Syska, artysta „do Hollywoodu docierał trochę naokoło, to nie była prosta ścieżka”. Jak kształtowały się koleje jego losu? Co tworzył zanim świat poznał go jako kompozytora muzyki filmowej? O tym usłyszą Państwo w audycji.

Zdjęcie: Jan A.P. Kaczmarek, fot. Dawid Linkowski.

Marzyciel. Rozmowa o Janie A.P. Kaczmarku – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera