Kulturalny Alfabet Niepodległości – UBIÓR

kulturalny alfabet

W kolejnym odcinku Kulturalnego Alfabetu Niepodległości o ubiorze opowiada nam Patryk Pawlaczyk z Działu Etnografii Polski i Europy Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Kulturalny Alfabet Niepodległości – UBIÓR – transkrypcja podcastu

Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich nagrań, które zostały stworzone przez Audycje Kulturalne, platformę audio Narodowego Centrum Kultury, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych odcinkach, inspirowanych rozmaitymi dziedzinami kultury, tworzymy bogatą mozaikę polskiej przeszłości i teraźniejszości.
W ramach cyklu usłyszymy m.in. o tym, kto ze znanych poetów był przez pewien czas cenzorem w II RP czy łatwo było dosiąść się do sławnego stolika Skamandrytów, a także o tym, co opowiadał swojej ulubionej indyczce w warszawskiej kawiarni Kresy Romuald Kamil Witkowski.

Te oraz inne kulturalne ciekawostki, osadzone w kontekście stu lat niepodległości, poznamy m. in. dzięki takim znakomitościom jak: Katarzyna Kłosińska, Sławomir Koper, Grzegorz Majchrzak, Piotr Rypson oraz Adam Strug.

Projekt zrealizowany we współpracy z programem Niepodległa.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

 1. Choć jestem po 50-ce tańczę i śpiewam w zespole ludowym. Uwielbiam swoje stroje: łowicki, krakowski, lubelski… Najchętniej zakładałabym je na uroczystości i imprezy poza występami na scenie. Niestety, w województwie lubuskim nie ma takiej tradycji. Uważam, że kobiety bez względu na wiek i typ sylwetki wyglądają w nich pięknie… Dziękuję za ciekawą audycję.

  1. Pani Alino, my również jesteśmy tego zdania!

   Może jednak są w Pani rejonie osoby, które podobnie jak Pani chciałyby pielęgnować tę piękną tradycję? Gorąco zachęcamy do poszukiwań lub do odważnych prób wprowadzania stroju ludowego na uroczystości swoim przykładem:)

   Pozdrawiamy serdecznie,
   zespół Audycji Kulturalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera