Kontrola Jakości: A_GIM, EABS, Krakowitz

Plansza z napisem: „Kontrola jakości, Listopad ’20”. W tle znajdują się trzy przechylone okładki albumów muzycznych.

Kompozytor z Saturna, historia seryjnego mordercy i śląski folk w elektronicznej odsłonie. Płyty, które znalazły się w listopadowym odcinku Kontroli Jakości zaskakują! Zapraszamy do wysłuchania opowieści o najciekawszych polskich premierach ostatniego miesiąca.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pośród wielu producentów i DJ-ów rodzimej sceny, szczególne miejsce zajmuje Agim Dżeljilji, wydający solowo pod aliasem A_GIM. Jego najnowszy album to ścieżka dźwiękowa stworzona do gry „This Is the Zodiac Speaking”, zaprojektowanej przez Krzysztofa Grudzińskiego. Współtwórcą scenariusza, nawiązującego do zakorzenionej już w kulturze postaci Zodiaka, jest pisarz Łukasz Orbitowski. W naszym podcaście A_GIM opowiada o komponowaniu muzyki ilustracyjnej oraz trudnościach, jakie niesie tworzenie soundtracku do gry.

Jeżeli ktokolwiek jest w stanie zmierzyć się z rewolucyjną i wielowątkową twórczością amerykańskiego kompozytora Sun Ra, to nie może być to nikt inny, jak zespół EABS. Wrocławska grupa stawia odważne kroki, konsekwentnie budując swój własny język, za pomocą którego na płycie „Discipline of Sun Ra” interpretuje utwory jednego z najbardziej rewolucyjnych muzyków jazzowych. O śmiałych poszukiwaniach muzycznych opowiadają w Kontroli Jakości Sebastian Jóźwiak i Marek Pędziwiatr.

Melodię pieśni „Szła Dzieweczka” znają wszyscy, ale co powiedzą Państwo na jej ambitną wersję elektroniczną? Krakowsko-katowicki duet Krakowitz podjął się niecodziennego zadania stworzenia współczesnych aranżacji śląskich pieśni ludowych,  do których zaprosił wokalistkę Weronikę Wronkę. Piotr Figiel i Dominik Gawroński zdradzają, jak powstawała płyta „RE:Interpretacje”.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

  • A_GIM – słuchaj od 0:20;
  • EABS – słuchaj od 15:00;
  • Krakowitz – słuchaj od 25:30.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

  • A_GIM – This Is the Zodiac Speaking (PIAS)
  • EABS – Discipline of Sun Ra (Astigmatic Records)
  • Krakowitz – RE:Interpretacje

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów “Lost Innocence”, „The Lady with the Golden Stockings (The Golden Lady)” oraz „Szła Dzieweczka”.

Kontrola Jakości: listopad ’20 – subiektywny przegląd płytowy – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera