Tamara Łempicka – kobieta w podróży. Pierwsza taka wystawa w Polsce

Do 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę prac jednej z najsłynniejszych polskich artystek, nazywanej także „baronową z pędzlem”. To okazja by poznać jej twórczość i na własne oczy zobaczyć oryginalne prace, ale także odkryć niezwykłą biografię artystki.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie, to pierwsza monograficzna wystawa dzieł Łempickiej w Polsce. W sumie będzie można zobaczyć 60 prac: 42 obrazy olejne, 15 rysunków i trzy grafiki. Wśród nich te najbardziej znane: „Dziewczyna w zielonej sukience”, „Kizette na balkonie”, „Pierwsza komunia” czy „Saint Moritz”.
Wystawa powstała kilka lat – wydłużenie przygotowań wymusiła pandemia, a także żmudna procedura pozyskiwania prac od kolekcjonerów oraz z zagranicznych muzeów. Oprócz zdjęć artystki oraz obrazów czy grafik, w muzeum można oglądać pamiątki takie jak szkicownik, biżuteria czy wieczorowa torebka.

Podziwiając wystawę, udajemy się wraz z Łempicką w podróż – z Rosji do Paryża i krajów starego kontynentu, a potem do Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Twórcy wystawy przybliżają nie tylko sposób i warunki w jakich podróżowała (odwołując się chociażby do słynnego statku „Batory”), ale także panującą wówczas na świecie atmosferę polityczną i społeczną.

Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorem wystawy, Łukaszem Wiąckiem.

Wątek twórczości Łempickiej pojawia się także w rozmowie o ekspozycji art deco w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Lublinie.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera