Kantaty gdańskiego kapelmistrza w serii „Musica Baltica”

Przed nami premiera dwóch albumów zamykających serię z barokową muzyką regionu bałtyckiego. Zgodnie z ideą projektu „Musica Baltica”, utwory grane są sposób jak najwierniej oddający oryginalne wykonania. W dzisiejszym podcaście przyglądamy się kantatom autorstwa Mohrheima – jedynego ucznia Bacha działającego na terenie Pierwszej Rzeczypospolitej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Naszym gościem jest Andrzej Szadejko, założyciel zespołu Goldberg Baroque Ensemble i dyrektor artystyczny serii „Musica Baltica”, od początku wydawanej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W ramach cyklu ukazało się już 8 albumów wyprodukowanych w audiofilskiej jakości.

W audycji usłyszą Państwo o pracy nad rekonstrukcją, opracowaniem i wykonaniem kantat gdańskiego kapelmistrza Friedricha Christiana Samuela Mohrheima (1719 – 1780). „Grając tę muzykę, doszliśmy do wniosku, że ma ona w sobie duży zasób elegancji, śpiewności i melodyczności. Można powiedzieć, że momentami to jest muzyka porywająca do tańca” – mówi w podcaście Andrzej Szadejko. Zapraszamy do słuchania!

Zdjęcie wykonano podczas koncertu, który odbył się 9 października 2021 r. w Kościele św. Trójcy w Gdańsku.

Kantaty gdańskiego kapelmistrza w serii „Musica Baltica” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera