Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film.

Twórczość Józefa Wilkonia, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, stała się tematem Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorkami wydarzeń, objętych patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Obszar zainteresowań twórczych Józefa Wilkonia to nie tylko ilustracja, ale także malarstwo, rzeźba czy scenografia. W swoich pracach, często przedstawiających zwierzęta i inspirowanych naturą, artysta nawiązuje do czasów dzieciństwa, które, jak mówi, było najszczęśliwszym okresem jego życia. Przez kolejne dekady działalności Józef Wilkoń wypowiada się za pomocą różnych technik twórczych, pozostając artystą poszukującym i wymykającym się prostym definicjom.

Tegoroczna odsłona Salonu Marcowego i Pokazu Filmów o Sztuce jest okazją do bliższego spotkania z twórczością Wilkonia. W przestrzeni wystawienniczej Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem znalazł się wybór prac, tworzący swoiste „kompendium wiedzy” o artyście. W ramach towarzyszącego wydarzeniu pokazu filmów obejrzymy też produkcje przybliżające wrażliwość artysty i kulisy jego pracy.

W podcaście rozmawiamy z kuratorką wystawy – Lidią Rosińską-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki oraz autorką koncepcji pokazu filmów – Beatą Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Wystawa „Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film”, która pierwotnie miała potrwać do 22 maja, zostanie przedłużona do końca czerwca 2021 roku. Wirtualne zwiedzanie ekspozycji znajdą Państwo na stronie galerii.

Fot. Józef Wilkoń „Konie”, tusz, papier. Reprodukcje prac artysty oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości organizatorów.

Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera