Na styku tradycji. Jarosław Bester

W ramach piątej odsłony Festiwalu Eufonie, Bester Quartet wykona materiał z wydanej 20 lat temu płyty „Bereshit”. Atrakcją koncertu z udziałem gości specjalnych, będzie premiera utworu skomponowanego przez Jarosława Bestera na zamówienie festiwalu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W rozmowie z akordeonistą, kompozytorem i założycielem Bester Quartet rozmawiamy o płycie „Bereshit”, która ukazała się w 2003 roku nakładem nowojorskiej oficyny Tzadik Johna Zorna. Jak Jarosław Bester patrzy na te kompozycje z perspektywy czasu? „Jest to dla mnie w pewnym sensie materiał odkryty na nowo” – przyznaje w audycji.

Na scenie Małej Warszawy usłyszymy zespół w składzie: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce), Maciej Adamczak (kontrabas), Ryszard Pałka (perkusja, instrumenty perkusyjne). Muzykom będą towarzyszyli goście – Grażyna Auguścik (wokal), Piotr Lato (klarnet) oraz Mateusz Dudek (akordeon).

Podczas koncertu będzie miała miejsce prapremiera utworu „Hiob”, stworzonego na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. W audycji Jarosław Bester zdradza, czym się kierował komponując. Usłyszą też Państwo o jego wieloletniej współpracy artystycznej z Grażyną Auguścik, pierwszych napisanych utworach i wplataniu tradycji w muzykę autorską.

Koncert „Bester Quartet: Na początku…” odbędzie się 18 listopada 2023 roku w Warszawie. Bilety są dostępne na stronie Festiwalu Eufonie.

Na zdjęciu Jarosław Bester, fot. Jakub Słabek.

Na styku tradycji. Jarosław Bester – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera