Miał być największy i najnowocześniejszy, a przede wszystkim, miał budzić zachwyt wszystkich odwiedzających Kraków. Nie wiadomo, czy jego sukces pogrzebała trwająca 10 lat budowa, czy otwarcie przypadające w samym środku transformacji. Choć od jego zamknięcia mija w tym roku 20 lat, to wciąż dumnie góruje nad Wisłą, nie pozwalając zapomnieć o sobie ani mieszkańcom Krakowa, ani artystom.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Rosnąca popularność turystyczna Krakowa oznaczała dla władz nie tylko prestiż i dumę, ale także konieczność zabezpieczenia dla zwiedzających miejsc noclegowych. Ale nie byle jakich. Nowy hotel miał być wizytówką miasta oraz symbolem intensywnego rozwoju. Aby spełnić te oczekiwania, zespół architekta Janusza Ingardena pracował nad projektem od 1973 do 1977 r. Jeszcze dłużej trwała sama budowa – po 10 latach hotel został oficjalnie otwarty w 1989 r.
„Hotel był zaprojektowany z myślą o gościach zmotoryzowanych: widać było go z drogi prowadzącej do miasta, a parking znajdował się tuż przy głównym wejściu. Cały hotel był obsługiwany systemem elektronicznym: klienci dostawali karty do pokojów, ich zamówienia w hotelowej restauracji także były notowane w komputerze. Z tego powodu Hotel Forum został bohaterem jednego z odcinków Sondy” – mówi architekt, kurator wystaw, kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki Kacper Kępiński.
Niestety, Forum przed upadkiem nie uratowała ani komputeryzacja, ani gabaryty (278 pokoi!), ani luksusy: sauna, solarium, kasyno czy Pewex. Co gorsza, z braku pomysłu na jego zagospodarowanie, z każdym rokiem niszczeje. Choć dla fanów imprez do białego rana stał się już miejscem kultowym, za sprawą podziemnych klubów Crazy Dragon i 89, a miłośnicy spokojniejszych rozrywek spędzają czas w parterowym Forum Przestrzenie, to pozostałe kondygnacje popadają w ruinę.
O tym, jak istotnym elementem miejskiego krajobrazu jest dla Krakowa Hotel Forum, świadczy uwiecznienie go w tekstach kultury: zarówno twórców związanych z miastem (Marcin Świetlicki), jak i tych, którzy zwyczajnie odnaleźli w nim poszukiwaną przestrzeń (Jan Holoubek).
W pozostałych odcinkach cyklu opowiadaliśmy o Stadionie X-lecia oraz o warszawskim metrze.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Kacpra Kępińskiego oraz projektu Szlak Modernizmu / fot. Grzegorz Karkoszka.