Eufonie 2021. Romantyzm w muzyce Europy Środkowo-Wschodniej

Plakat festiwalu "Eufonie".

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie wraca w trzeciej odsłonie! Już w listopadzie przestrzenie warszawskich instytucji kultury wypełnią się muzyką. W dzisiejszym podcaście zdradzamy co będzie można usłyszeć podczas tegorocznych Eufonii.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ze względu na pandemię, w poprzednim roku Eufonie nie mogły się odbyć. Jak podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Kultury, a jednocześnie dyrektor festiwalu, prof. Rafał Wiśniewski, bezpieczeństwo artystów, publiczności i osób pracujących przy wydarzeniu to kwestia najważniejsza. W tym roku NCK wraca z festiwalem, który łączy kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na wydarzenie zwrócili uwagę ministrowie kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej, przyznając instytucji w 2021 roku Nagrodę Wyszehradzką.

Motywem przewodnim programu trzeciej edycji wydarzenia będzie romantyzm w muzyce. Jak przekonuje dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu Eufonie, w repertuarze znajdą się nie tylko utwory XIX-wiecznych kompozytorów, ale również interpretacje i nawiązania do tej epoki w późniejszej muzyce. Jak zawsze nie zabraknie wyjątkowych połączeń artystów i premierowych wykonań.

Koncert inauguracyjny poprowadzi węgierski maestro Zsolt Nagy. W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi „Walc Mefisto” nr 1 Ferenca Liszta, „Minuty symfoniczne” Ernsta von Dohnanyi’ego oraz „Te Deum” Zoltana Kodaly’ego. W wykonaniu ostatniego dzieła weźmie udział m.in. sopranistka Bożena Bujnicka, która w podcaście opowiada o wyjątkowości utworu i nietypowej metodzie nauki śpiewu opracowanej przez kompozytora.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie potrwa od 19 do 27 listopada 2021 roku. Bilety są dostępne na stronie https://eufonie.pl/ .

Eufonie 2021. Romantyzm w muzyce Europy Środkowo-Wschodniej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera