Dzieci Neo o dorastaniu. Literacki debiut Jacka Paśnika

Blokowiska, trampki na żółtej podeszwie i jajka niespodzianki. Choć dorastanie w czasach przełomu transformacyjnego można w prosty sposób sprowadzić do skojarzeń z bogactwem kapitalistycznych dóbr, twórca facebookowego profilu „Dzieci Neo” uniknął prostych klisz i stworzył inicjacyjną powieść opartą na obserwacjach świata widzianego oczami chłopca, nastolatka, a w końcu dorosłego mężczyzny.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Profil „Dzieci Neo” obserwuje na Facebooku 24 tysiące osób. Publikowane tam fotografie z przełomu lat 90. i pierwszej dekady XXI wieku, opatrzone wpisami przywołującymi towarzyszący im klimat, spotykają się z regularnym odzewem kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osób.

Wspólnotowość doświadczeń jest także motorem napędowym książki „Dzieci”, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. Jacek Paśnik opisuje w niej historię Teodora, dorastającego na sennych blokowiskach wojewódzkiego miasta, oraz jego kolegów. Przeżycia szkolnych lat połączą ich ze sobą nierozerwalnie, nawet gdy opuszczą rodzinne miasto i wyjadą na studia. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, ile w dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatkach zostało z czasów dzieciństwa. Więcej o książce, procesie pisania i własnym dorastaniu, opowiada w Audycjach Kulturalnych autor książki „Dzieci” – Jacek Paśnik.

Do świata lat 90. można się także przenieść, słuchając podcastu z udziałem Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej, autorki książki „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.”

Zdjęcia dzięki uprzejmości wydawnictwa W.A.B.

Dzieci Neo o dorastaniu. Literacki debiut Jacka Paśnika – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera