„Doppelgänger. Sobowtór” otwiera 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jeden z najstarszych festiwali filmowych w Europie. W tym roku do konkursu głównego zgłoszono sześćdziesiąt filmów, z czego jury wybrało szesnaście, które powalczą o główny laur. Wśród nich są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i cztery „numery 2” w filmografiach młodych reżyserów. Jednym z nich jest „Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holoubka, który został wybrany filmem otwarcia festiwalu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Audycje Kulturalne spotkały się z reżyserem na kilka godzin przed rozpoczęciem 48. edycji festiwalu. Rozmawialiśmy o fabule filmu opartego jest na prawdziwych wydarzeniach z przełomu lat 70. i 80. To historia Hansa Steinera – agenta służb PRL (w tej roli Jakub Gierszał), który ukradł tożsamość Jana Bitnera. W tę postać wcielił się Tomasz Schuchard.

Jan Holoubek opowiada, co dla niego w tej szpiegowskiej historii było najbardziej interesujące. Rozmawiamy o najważniejszych scenach filmu, o próbie uratowania swoich bohaterów, a także o tym, jakie momenty w swojej pracy gość audycji lubi najbardziej.

Jakub Gierszał i Tomasz Schuchard zagrali wyraziste, doskonale napisane i przemyślane role. Reżyser zdradza, dlaczego akurat tych aktorów zaprosił do współpracy i jak wspólnie wykreowali główne postaci.

Jan Holoubek pierwsze amatorskie filmy zaczął kręcić mając dwanaście lat. Reżyser opowiada o swojej drodze artystycznej, braku wiary w siebie i o decyzjach, które uczyniły go jednym z najzdolniejszych młodych twórców polskiego kina.

„Chcę opowiedzieć ludziom ciekawą historię – to jest mój motor, moja główna motywacja” – mówi gość Audycji Kulturalnych.

Fot. Jarosław Sosiński

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

„Doppelgänger. Sobowtór” otwiera 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera