Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Dwudziestolecie międzywojenne to w Polsce czas dużych inwestycji. Po odzyskaniu dostępu do morza, jednym z najważniejszych przedsięwzięć była budowa nowoczesnego miasta portowego. Na lokalizację wybrano rybacką wioskę Gdynię. O tym, jakie założenia towarzyszyły jej budowniczym i czym wyróżniał się budynek mieszkaniowo-biurowy Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (później ZUS), usłyszą Państwo w czwartym odcinku serii „Dekady nowoczesności”.
Autorem ilustracji i projektu graficznego cyklu jest Adam Kosik.
O autorach:
Anna Cymer – historyczka sztuki, dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o architekturze. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945 – 1989” oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.
Adam Kosik – z wykształcenia architekt krajobrazu, z zawodu ilustrator. Całe życie mieszka w Warszawie i – jak podkreśla – najciekawsze tematy na ilustracje znajduje właśnie w zakamarkach stołecznych ulic. Najbardziej inspiruje go architektura i kontekst, w którym znajduje się człowiek. Charakter rysunków wydobywa za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, ale raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury, a ilustracyjną fantazją.
Dekady nowoczesności – odc. 4 – transkrypcja podcastu