Cuda, dziwy i kurioza Jagody Stączek

Wykonywane ręcznie hipnotyzujące kolaże, czerpiące z motywów roślinnych, anatomicznych, zwierzęcych, a także elementów makabreski, można oglądać na wystawie „Kunstkamera. Gabinet osobliwości” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Autorka prac, Jagoda Stączek, opowiedziała nam o swoich inspiracjach i technikach, którymi się posługuje.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Project Room to cykl organizowany przez CSW Zamek Ujazdowski, który jest szansą dla młodych artystów na zorganizowanie indywidualnej wystawy w uznanej instytucji związanej ze sztuką współczesną. W ramach tej inicjatywy do 5 marca można tam oglądać ekspozycję „Kunstkamera. Gabinet osobliwości”, czyli prezentację prac Jagody Stączek.

Artystka tworzy kolaże, bazujące na ilustracjach ze starych książek i atlasów, dodając do motywów magicznych elementy makabryczne, jak na przykład szkielety czy elementy ludzkiej anatomii. Wszystko to jest dodatkowo stylizowane na modłę minionych epok. Jak wielokrotnie deklarowała, jej drogę artystyczną ukształtowało dzieciństwo spędzone w Wałbrzychu, w domach wypełnionych poniemieckimi książkami i pamiątkami, które fascynowały, a jednocześnie budziły lęk swoją innością i nieznaną przeszłością.

Na wystawie można zobaczyć ponad 70 prac artystki – wśród nich kolaże, rysunki, obiekty wielowymiarowe a nawet neon.
Kuratorką wystawy jest Agnieszka Gołyźniak.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Cuda, dziwy i kurioza Jagody Stączek – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera