„Moja rodzina brała udział w Powstaniu” – Bilon o rapie i patriotyzmie

W 1998 roku zadebiutował w utworze „Na krawędzi” formacji Hemp Gru, którą założył wraz z Robertem „Wilku” Darkowskim. Od tego czasu jest aktywnym twórcą na polskiej scenie rapowej. Z Maciejem Bilką, znanym jako „Bilon HG”, rozmawiamy o patriotyzmie, przywiązaniu do korzeni i ewolucji rapu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W okresie, w którym szczególnie wspominamy heroiczną walkę Powstańców Warszawskich, przypominamy utwór Bilona „Kolumbowie”, powstały w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury. W podcaście raper opowiada o tym, czym jest dla niego patriotyzm i w jaki sposób przejawia się jego szacunek do powstańczego zrywu. Jak podkreśla, nasycenie rodzinnym historiami związanymi z Warszawą i Mokotowem spowodowało, że ta tematyka jest mu szczególnie bliska, również w twórczości artystycznej.

W rozmowie poruszamy wątek lokalnego patriotyzmu, wartości od zawsze istotnej w muzyce rapowej. Ten nurt kształtował się niejako w kontrze do popkultury. „Dalej robię muzykę alternatywną” – mówi Maciej Bilka. A jak rap zmienił się w oczach naszego rozmówcy przez lata? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty utworu Bilona pt. „Kolumbowie” (prod. Szwed), którego premiera była związana z 71. rocznicą Powstania Warszawskiego i 45. rocznicą premiery popularnego serialu. O pokoleniu Kolumbów rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta i żołnierz stał się bohaterem muralu, który mogą Państwo oglądać na warszawskim Powiślu. Więcej w podcaście: „Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety”.

„Moja rodzina brała udział w Powstaniu” – Bilon o rapie i patriotyzmie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera