Antropologia rocka

Najnowszy numer kwartalnika „Kultura Współczesna” podejmuje tematykę związaną z ludzkim doświadczaniem rzeczywistości w kontekście muzyki rockowej. Tę wielką rodzinę gatunków od początku charakteryzowała potrzeba wspólnotowości, a rockowe piosenki niosły treści egzystencjalne i ideologiczne.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

O kulturowych odniesieniach muzyki rockowej rozmawiamy w podcaście z redaktorem naczelnym pisma wydawanego przez Narodowe Centrum Kultury – prof. Rafałem Koschanym, prodziekanem Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak poskreśla nasz rozmówca, piosenka rockowa zawsze stanowiła „pas transmisyjny” do przekazywania idei. Jej siła oddziaływania niejednokrotnie miała realny wpływ na rzeczywistość, nierzadko stanowiąc dodatkowo samoistną wartość literacką.

W rozmowie o muzyce rockowej nie sposób pominąć aspektu wspólnotowości czy pojęcia subkultur – tematów również obecne w „Antropologii rocka”. Na stronach kwartalnika będą mieli Państwo szansę zapoznać się z nieraz zaskakującymi aspektami analizy gatunku jako zjawiska kulturowego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i gorąco polecamy sięgnięcie po publikację.

Antropologia rocka – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera