„Alla Polacca” – pierwsza polska płyta z muzyką na harfę i gitarę

Unikatowe zestawienie instrumentów i autorskie opracowania dzieł wielkich kompozytorów to znaki szczególne zespołu ACh Duo. Gitarowo-harfowy duet zadebiutował niedawno płytą „Alla Polacca”, o której rozmawiamy z młodymi twórcami w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jedna z części kompozycji „Suite in modo polonico” Aleksandra Tansmana stała się inspiracją do tytułu albumu Noemi Hańczyk i Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego. Muzycy grają wspólnie od 2012 roku, tworząc nietypowy duet instrumentalny. Jako ACh Duo odnieśli wiele sukcesów na międzynarodowych konkursach muzycznych. W styczniu ukazała się ich debiutancka płyta, zawierająca utwory Chopina, Tansmana, Ryterbanda i Jurczyka.

Z podcastu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzuje się zestawienie instrumentów, na których grają nasi goście. Pytamy również o miejsce gitary w muzyce klasycznej i autorskie opracowania kompozycji Fryderyka Chopina, który świętowałby właśnie 211. urodziny!

Płyta została wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Gitarystyki Polskiej i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Fryderyka Chopina, „Góry mgłą złączone na gitarę solo” Grzegorza Jurczyka oraz „Suite in modo polonico pour guitare et harpe – VII. Alla Polacca” Aleksandra Tansmana, w wykonaniu Ach Duo.

Alla Polacca – pierwsza polska płyta z muzyką na harfę i gitarę – transkrypcja podcastu

Fot. Mikołaj Dakowicz

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera