„Mam tkaninę w swoim DNA”. Aleksandra Gaca

„Budzimy się z nimi i idziemy z nimi spać” – tkaniny nas otaczają, są niezbędne w naszym otoczeniu. To im swoją pracę poświęciła projektantka Aleksandra Gaca, pionierka tkania 3D. W kategorii dizajn została niedawno uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W wieku 22 lat wyjechała do Holandii, by studiować w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. „Już jako młoda dziewczyna kochałam tkaniny, lubiłam je dotykać, bawić się nimi, a kiedy byłam starsza – były one punktem wyjściowym w tworzeniu własnych kreacji” – wspomina gość Audycji Kulturalnych. Jej eksperymenty z tkaniną zaowocowały produkcją tkanin trójwymiarowych, mających wiele właściwości użytkowych oraz dekoracyjnych.

W swoich tkanych konstrukcjach Aleksandra Gaca inspiruje się architekturą, formami przestrzennymi i ruchem. Lubi też kontrasty – optyczne oraz materiałowe. W 2007 roku zaprezentowała kolekcję Architextiles z tkaninami, które pomagają rozwiązać problemy z akustyką w dużych pomieszczeniach. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z projektantką o jej fascynacji tkaniną, zrównoważonym projektowaniu i trendach związanych z obecnością tkaniny na rynku. Zapraszamy do słuchania.

O trójwymiarowych tkaninach projektantki opowiadała dr Krystyna Łuczak-Surówka w jednym z odcinków naszego cyklu „Dizajn w formie”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Aleksandry Gacy.

fot. ©Studio Matusiak & Eddy Wenting

„Mam tkaninę w swoim DNA”. Aleksandra Gaca – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera