Abecadło Kordegardy – „N jak nauka”

„Nauka wyjaśnia – czyni coś zrozumiałym, ale trzyma się pewnych reguł. Zadaniem sztuki jest prezentować, w jakiś sposób próbować rozświetlać rzeczywistość, ukazywać racje, natomiast nie jest ograniczona ścisłymi ramami konieczności (…) ” – mówi dr Zbigniew Brzostowski z Zakładu Teorii i Historii Sztuki ASP w Gdańsku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W kolejnym odcinku z serii “Abecadło Kordegardy” spróbujemy się dowiedzieć, co łączy E=mc2 z Moną Lisą, co oznacza piękno w nauce oraz dlaczego wśród muz olimpijskich nie znajdziemy muzy malarstwa.

Wspomnimy również wystawy, które miały miejsce w Kordegardzie: „Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją” (2022) oraz „Janusz Kapusta. Innowacyjny K-dron” (2017).

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy – „N jak nauka” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera