„Nówka sztuka”, czyli co dzieje się w świecie młodej polskiej ilustracji

Patryk Mogilnicki wybrał 25 najbardziej intrygujących ilustratorów, z którymi przeprowadził obszerne wywiady. Tak powstała książka pt. „Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja”, która oprócz wywiadów zawiera niemal 600 ilustracji. To druga próba przybliżenia młodych polskich twórców: pięć lat temu na półkach księgarń pojawiła się książka „Nie ma się co obrażać”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W „Nówce sztuce” możemy lepiej poznać m.in. Bolesława Chromrego, Olę Jasionowską, Adę Zielińską czy Kasię Worek. Z każdym z 25 bohaterów autor rozmawiał, pytając m.in. o techniki, z których korzystają, motywy, którymi się kierują tworząc prace, a także o ich ulubionych ilustratorów i mentorów.

O ilustracji opowiadała również w Audycjach Kulturalnych prof. Grażka Lange. Na nasze pytania o sztukę projektowania graficznego odpowiedział Patryk Hardziej.

Co ciekawe, Patryk Mogilnicki sam jest ilustratorem i projektantem graficznym, co nadaje prowadzonym przez niego wywiadom unikatowego charakteru – mamy bowiem do czynienia z rozmową osób zajmujących się tą samą profesją i znających jej zawiłości.

Książka nie tylko nakreśla sylwetki młodych twórców, ale także przybliża panujące aktualnie trendy, związane zarówno z najczęściej podejmowanymi wątkami oraz stosowanymi technikami. Okazuje się na przykład., że choć grafika komputerowa jest wszechobecna, to wciąż trafiają się artyści stosujący techniki tradycyjne, czy „ołówek i piórko”. W pracach regularnie pojawiają się motywy baśniowe i fantastyczne, nie brakuje też artystów angażujących się społecznie.

W studiu Narodowego Centrum Kultury o książce „Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja” opowiedział jej autor, Patryk Mogilnicki.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydawnictwa Karakter.

„Nówka sztuka”, czyli co dzieje się w świecie młodej polskiej ilustracji – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera