„Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” – to tytuł wystawy prac artysty, który od sztuki trzymał się z daleka. Z wykształcenia był skrzypkiem, ale pracował jako architekt i inżynier. To właśnie obowiązki zawodowe doprowadziły go do tworzenia sztuki geometrycznej, która opisuje świat i jego porządek. O twórczości Wacława Szpakowskiego w Audycjach Kulturalnych opowiada Jakub Gawkowski – kurator wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Wacław Szpakowski to artysta, który urodził się w Warszawie pod koniec XIX wieku, ale większość życia mieszkał w Rydze. To tam odkrył swoje zamiłowanie do porządku i fascynację przyrodą, w tym meteorologią. Był znany jako architekt i inżynier, ale w historii, już po swojej śmierci, zapisał się jako człowiek wszechstronny, który potrafił połączyć fizykę z malarstwem.
Oprócz prac Wacława Szpakowskiego na wystawie można też obejrzeć twórczość ośmiorga innych artystów, którzy z nim korespondują. Obrazy przedstawiają abstrakcje w różny sposób odnoszące się do sztuki geometrycznej Wacława Szpakowskiego.
Więcej o wystawie na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi. Poniżej artykułu jest też dostępny folder wystawy, który w czasach zamknięcia instytucji kultury może być namiastką odwiedzin zachęcającą do wizyty w muzeum po pandemii. Wystawa jest otwarta do 28 lutego przyszłego roku.
Polecamy też artykuł, który śledzi losy „Portretu wielokrotnego”, o którym więcej w podcaście.
Fot. Wacław Szpakowski, Z serii B B 6