Przejdź do treściPrzejdź do stopki strony
Strona główna Książka Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL”

Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL”

Katarzyna Oklińska 12 sierpnia 2020
Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL”

Ta książka udowadnia, że żaden reżim nie ogranicza inwencji twórczej Polaków. Tak też było w PRL. Nie tylko graliśmy w szachy i wypełnialiśmy swój czas zabawami kaowca, ale także jeździliśmy autostopem i odpoczywaliśmy w ogródkach działkowych nie przejmując się nakazami. O tym, jak wypoczywały kolejne pokolenia żyjące między 1945 a 1989 rokiem opowiada nam Wojciech Przylipiak, autor książki „Czas wolny w PRL”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Publikacja to nie tylko opis zapomnianych już często czynności, ale też fragmenty z życia zwykłych ludzi, którzy dzielą się z autorem wspomnieniami o rozmaitych formach spędzania przez nich wolnego czasu w okresie PRLu. Warto mieć na uwadze, że były to czasy diametralnie inne od dzisiejszych – bez Internetu, smartfonów i komputerów dostępnych na tak szeroką skalę jak dziś. Wojciech Przylipiak tłumaczy, dlaczego postanowił w tak beztroski sposób pisać o PRL. Zdradza też, dlaczego ten okres w dziejach tak bardzo go fascynuje.

Blog Wojciecha Przylipiaka Bufet PRL.

A o peerelowskim stylu życia posłuchacie też w naszym innym podcaście. Agata Szydłowska opowiada w nim o książce „Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL”.

Fot. Wydawnictwo Muza.

Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Pozostałe audycje w tej kategorii

„Połączenie słów i obrazów”. Dzienniki Józefa Czapskiego

„Połączenie słów i obrazów”. Dzienniki Józefa Czapskiego

Przez 75 lat artysta łączył w nich swoje codzienne doświadczenia z bogatym życiem duchowym. Uzupełniał je o prace malarskie i szkice, wklejane bilety i zdjęcia. Wątek dzienników jest podejmowany także w najnowszej publikacji poświęconej artyście pt. „Czapski – rówieśnik XX wieku”. Józef Czapski był malarzem kapistą, rysownikiem, eseistą i komentatorem… Czytaj dalej

Irena Gombrowicz – nie tylko „Starsza siostra”

Irena Gombrowicz – nie tylko „Starsza siostra”

Pisała sztuki teatralne, recenzje, felietony. Występowała publicznie, wspierała potrzebujących, zarządzała instytucjami związanymi z literaturą. Mimo to, biografia Ireny Gombrowicz przez lata pozostawała nieznana. Może się to zmienić za sprawą poświęconej jej książki – choć, jak przekonuje autorka, Irena Gombrowicz ceniła „życie w ukryciu”. Irena Gombrowicz przyszła na świat jako trzecie… Czytaj dalej

„Światy sztuki” Howarda S. Beckera

„Światy sztuki” Howarda S. Beckera

Dwadzieścia pięć lat od pierwszego wydania, na polskim rynku wydawniczym pojawiło się pierwsze tłumaczenie jednej z najważniejszych teorii amerykańskiego socjologa, Howarda S. Beckera. „Światy sztuki” są próbą spojrzenia na proces powstawania dzieła, będącego wypadkową pracy wielu zaangażowanych osób. Sztuka w ujęciu Beckera staje się efektem zbiorowej pracy, a nie jedynie indywidualnego… Czytaj dalej

„Księżyc ma zapach Warszawy” – literackie spojrzenie w przeszłość i wyprawa w przyszłość.

„Księżyc ma zapach Warszawy” – literackie spojrzenie w przeszłość i wyprawa w przyszłość.

Powieść Wojciecha Chmielewskiego pozwala na odkrycie stolicy sprzed 30 lat a także na rozważania dotyczące jej kształtu i rzeczywistości za… niemal 300 lat. Jedno pozostaje niezmienne – wielka miłość do miasta. Wojciech Chmielewski, znany przede wszystkim z krótkich form, zaprasza Czytelniczki i Czytelników do lektury powieści „Księżyc ma zapach Warszawy”. Czytaj dalej

Kreacja i autentyczność – moda Tercetu Egzotycznego

Kreacja i autentyczność – moda Tercetu Egzotycznego

Charyzmatyczne trio inspirujące się muzyką latynoamerykańską, zapisało się w historii polskiej sceny muzycznej jako zespół, który nikogo nie pozostawiał obojętnym. Podobnie jak kreacje i dopracowany w każdym detalu sceniczny wizerunek, którego pieczołowitość, wyprzedzała swoją epokę. Tercet Egzotyczny powstał w 1963 r. – przez kilka dekad działalności artyści nie tylko podzielili… Czytaj dalej

Reymont. Perspektywy

Reymont. Perspektywy

5 grudnia minęło 100 lat od śmierci Noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Narodowe Centrum Kultury wydało zbiór esejów, które ukazują twórczość pisarza z perspektywy całego stulecia. W rozmowie Katarzyny Sanockiej o Reymoncie mniej znanym, opowiada jeden z eseistów – prof. IBL PAN, dr hab. Marek Pąkciński. Jak postrzegamy dziś teksty i… Czytaj dalej