Abecadło Kordegardy – „S jak soczewka”

„Fotografia jest narzędziem pamięci i my wybierając kadry, wybieramy to, co w nam w tej pamięci zostanie albo w szczególny sposób utrwali, a pośpiech nie sprzyja temu, aby nasze życie faktycznie zostało zdokumentowane”  – tłumaczy dr Jolanta Rycerska, polska artystka fotografii, filozof, członkini i prezes Zarządu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nicholas Mirzoeff, badacz kultury wizualnej z New York University, w książce „Jak zobaczyć świat” pisze: „czy nam się to podoba czy nie, powstające właśnie społeczeństwo globalne jest społeczeństwem wizualnym”. W kolejnym odcinku Abecadła Kordegardy, rozmawiamy o fotografii jako medium naszej osobistej pamięci, zastanawiając się nad tym, kiedy fotografia dokumentuje nasze życie, a kiedy staje się sztuką?

Wybrane wystawy fotografii w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury:
wystawa zdjęć „Kijów 2014” autorstwa Jima Sumkay’a,
„9 bram, z powrotem ani jednej” | Wystawa fotografii Agaty Grzybowskiej
Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-89

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy – „S jak soczewka” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera