Król wśród instrumentów – odkrywamy zakamarki muzyki organowej

Imponują rozmiarem, możliwościami brzmieniowymi i zdobionymi fasadami. Ich liczne walory i skomplikowana konstrukcja od wieków budzą podziw. O organach rozmawiamy dziś z dr hab. Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Stowarzyszenie Pro Musica Organa stworzyło cykl filmów prezentujących pięć wyjątkowych instrumentów, będących perłami na organowej mapie Polski. Twórcy projekt „Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo” odwiedzili świątynie w Olkuszu, Pasłęku, Mariańskim Porzeczu, Siedlcach i Nowym Sączu. Na instrumentach zagrali znakomici polscy organiści, prezentujący repertuar z różnych epok.

O tajniki świata muzyki organowej pytamy dr hab. Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę, pomysłodawczynię projektu. W jakim kierunku zmierza współczesne budownictwo organowe? Czy każde organy są niepowtarzalne? Jakie trudności stoją przed organistami?

Projekt „Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem wykonanym przez polskich organistów na wyjątkowych instrumentach:

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Preludium” i fugi „As-dur op. 35 nr 4” Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego w wykonaniu Marka Pilcha oraz Gagliardy z Tabulatury braniewsko-oliwskiej w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka.

Fotografie dzięki uprzejmości twórców projektu.

Król wśród instrumentów – odkrywamy zakamarki muzyki organowej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera