Przed Kordegardą do 18 sierpnia można oglądać plenerową wystawę, na której znalazły się 34 zdjęcia uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które zostały nagrodzone w konkursie „Baczyński bez filtra”. Konkurs był także okazją, by przekonać się, jak młode pokolenie odbiera Baczyńskiego – poetę i żołnierza.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Konkurs organizowany przez Fundację na Rzecz Wielkich Historii, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury, rozpoczął się w rocznicę śmierci poety – 4 sierpnia 2021 roku. Zadanie dla młodych twórców polegało na zrobieniu fotografii będącej osobistą interpretacją jednego z wybranych wierszy Baczyńskiego. Była to pierwsza edycja konkursu, na którą uczniowie z całej Polski przesłali ponad 1100 prac!
Wyniki konkursu świadczą nie tylko o ogromnej wrażliwości młodych ludzi i ich znajomości poezji Baczyńskiego, ale także o tym, co jest dla nich ważne. Zdjęcia odzwierciedlają problemy, z jakimi się borykają – samotnością wywołaną przez pandemiczną izolacją czy niepokojem spowodowanym inwazją wojsk rosyjskich w Ukrainie. Sam Baczyński jest dla uczniów nie tylko wybitnym artystą, patriotą i Powstańcem, ale także rówieśnikiem.
Wystawa to jednak nie koniec, bo w planach jest także wydanie albumu, w którym znajdą się nagrodzone prace opatrzone komentarzami autorów zdjęć oraz nauczycieli. Publikacja ma być pomocą we wdrażaniu w proces nauki nowych technologii.
O konkursie „Baczyński bez filtra” opowiedział w Audycjach Kulturalnych Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii.
Więcej o twórczości Baczyńskiego dowiecie się słuchając naszej rozmowy z prof. Maciejem Urbanowskim i Wiesławem Budzyńskim. W zeszłym roku, z okazji 100. rocznicy urodzin poety z inicjatywy NCK powstał mural mu poświęcony.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Kordegardy. Galerii NCK oraz FnRWH.
To, kim jest Baczyński, zależy od Ciebie. Wystawa „Baczyński bez filtra” – transkrypcja podcastu