Samotność długodystansowca. Wspominamy Leona Niemczyka

„Jestem aktorem do wynajęcia. Nie jestem w równie wygodnej sytuacji, co aktorzy, którzy mówią, że przebierają w rolach jak w ulęgałkach i grają to, co im odpowiada. Nie przebieram w ofertach. Dzisiaj trzeba grać. Dzięki Bogu mam jeszcze wzięcie, więc gram często. A wśród kreacji zawsze znajdzie się i brylancik, i szkło z rozbitej butelki“ – Leon Niemczyk w wywiadzie dla Dziennika Polskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

29 listopada 2006 roku zmarł wybitny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny – Leon Niemczyk. W 15. rocznicę śmierci wspominamy jego dorobek artystyczny. W trakcie swojej intensywnej kariery wystąpił w ponad 400 filmach. Znany jest przede wszystkim z takich dzieł, jak „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, „Człowiek na torze” i „Eroica” Andrzeja Munka czy „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.

Leon Niemczyk był niezwykle popularnym aktorem, choć zazwyczaj wcielał się w role drugoplanowe i epizodyczne. W rozmowie z Pawłem Hapką, polonistą, filmoznawcą z Działu Edukacji i Kultury Filmowej z Muzeum Kinematografii w Łodzi, odkryjemy epizody z życia tego niezwykle charyzmatycznego aktora. Zapraszamy do słuchania!

fot. Niepublikowane dotąd zdjęcia ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Samotność długodystansowca. Wspominamy Leona Niemczyka – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera