Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych

Od ponad 66 lat przygody trójki bohaterów stworzonych przez legendarnego rysownika Papcia Chmiela, bawią i uczą całe pokolenia młodych czytelników. Nie wszyscy wiedzą, że zanim do ich rąk trafiły książkowe wydania, przygody Tytusa, Romka i A’Tomka ukazywały się na łamach harcerskiej gazety „Świat Młodych”. Unikatowe eksponaty z tych czasów można oglądać na wystawie w krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Czytelnicy poznali Romka i A’Tomka w październiku 1957 r. w „Świecie młodych”. Małpka Tytus, która podbiła ich serca, dołączyła do chłopców dopiero w kolejnym odcinku. Choć wydanie gazety rozeszło się w ponad 600 tys. egzemplarzy, to do dziś zachowało się zaledwie kilka oryginalnych plansz i pasków komiksowych. Zostały zebrane przez twórców Fundacji Muzeum Komiksu w Krakowie, którzy w ten sposób stworzyli wystawę „Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych”.

O historii polskiego komiksu opowiedział w Audycjach Kulturalnych Pan Maciej Szlachtycz.

Zebrane eksponaty zawierają ręczne dopiski Papcia Chmiela, pokazują także ewolucję bohaterów, a także „kreski” rysownika: początkowo Tytus był bardziej uśmiechnięty, co z czasem Autor zmienił. Jak mówią twórcy wystawy, Henryk Jerzy Chmielewski był bardzo wymagający i pedantyczny w swojej pracy. Często poprawiał swoje rysunki, z wytrwałością dążąc do oczekiwanego efektu.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji (w większości twórców fundacji) oraz wystawy „Teraz komiks!”, która odbyła się w 2018 r. z Muzeum Narodowym. Są nimi m.in. słynne pojazdy, którymi poruszali się bohaterowie komiksu.

Twórcy Fundacji Muzeum Komiksu zachęcają też do odwiedzenia krakowskich Plant, gdzie z ich inicjatywy powstała ławeczka Papcia Chmiela, a także do sięgnięcia po „Tytusopedię”, czyli kompendium wiedzy na temat przygód trojga bohaterów, która już wkrótce pojawi się na półkach księgarń.

Wystawę odwiedził syn Papcia Chmiela, Artur Chmielewski – rozmowy z nim można posłuchać tutaj.
Wystawę „Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych” można oglądać do 15 stycznia 2024.

Gościem Audycji Kulturalnych był Pan Tomasz Trzaskalik, prezes Fundacji Muzeum Komiksu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Muzeum Komiksu.

Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera