Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim

„Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy” – taki tytuł nosi wydana w języku polskim książka pracownika NASA – Artura B. Chmielewskiego z ilustracjami taty autora, Papcia Chmiela. Nasz gość w rozmowie z Katarzyną Oklińską wspomina rysownika i opowiada o wspólnej pracy nad wydawnictwem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artur B. Chmielewski przyjeżdżając do Polski ze słonecznej Kalifornii nie wiedział, że premiera pierwszej napisanej przez niego we współpracy z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką książki zbiegnie się w czasie z pogrzebem taty. Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski, zmarł w styczniu 2021 r., a „Kosmiczne wyzwania” zawierają jedne z ostatnich rysunków artysty.

Razem z synem rysownika wspominamy jego dzieciństwo i fascynację (od pierwszych lat życia) nauką. Ta pasja zrodziła się m.in. dzięki wyprawom z tatą na łono natury i obserwacji przyrody. Henryk Jerzy Chmielewski pragnął również zaszczepić w dzieciach miłość do sztuki, co z początku budziło ich silny sprzeciw. W rozmowie odsłaniamy też kulisy powstawania książki. Artur B. Chmielewski mówi dlaczego jej wydanie było dla niego tak ważne.

„Kosmiczne wyzwania” to publikacja przeznaczona dla dzieci od 9. roku życia, ale również dorośli członkowie redakcji Audycji Kulturalnych czytali ją z wypiekami na twarzy. Wydawnictwo zawiera 10 krótkich rozdziałów wyjaśniających jak „działa” kosmos, a wzbogacone jest o ilustracje Papcia Chmiela.

Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera