Tomasz Stańko – włóczęga jazzu

Z okazji przypadających w 2022 roku 80. urodzin Tomasza Stańki, w grudniu odbyła się premiera „Wooden music” – albumu, który przez pół wieku leżał w archiwach Radia Bremen.

Gościem Audycji Kulturalnych był Tomasz Tłuczkiewicz – wieloletni dyrektor kultowego festiwalu Jazz Jamboree oraz Jazz nad Odrą, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, tłumacz, dziennikarz, manager, producent muzyczny, promotor jazzu, konferansjer, a także przyjaciel artysty.

W rozmowie z Anną Karną gość podcastu opowiada o najmniej znanym dla polskiej publiczności okresie artystycznego życia Tomasza Stańki, z którego pochodzi repertuar albumu „Wooden Music”. Pojawia się też wątek współpracy z Krzysztofem Komedą, a także odpowiedź na pytanie, co to znaczy być najbardziej wolnym i odważnym free-jazzmanem.

„Samobójczy paradoks free jazzu polega na tym, że to muzyka, która wydaje się łatwa muzykom, a trudna słuchaczom” dodaje z uśmiechem Tomasz Tłuczkiewicz, który w sposób lekki i dowcipny opowiada o istocie tej szczególnej odmiany jazzu.

Album „Woden music” jest też okazją by zapytać o Stańkę – człowieka i przyjaciela. Jaki był, co lubił gotować, czym kierował się w życiu artystycznym? O tym wszystkim usłyszą Państwo w audycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Na zdjęciu Tomasz Stanko Quintet fot. Marek Karewicz. Zdjęcia dzięki uprzejmości Astigmatic Records.

 

Tomasz Stanko Quintet fot. Paweł Karpiński

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera