Tomasz Stańko – włóczęga jazzu

Z okazji przypadających w 2022 roku 80. urodzin Tomasza Stańki, w grudniu odbyła się premiera „Wooden music” – albumu, który przez pół wieku leżał w archiwach Radia Bremen.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych był Tomasz Tłuczkiewicz – wieloletni dyrektor kultowego festiwalu Jazz Jamboree oraz Jazz nad Odrą, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, tłumacz, dziennikarz, manager, producent muzyczny, promotor jazzu, konferansjer, a także przyjaciel artysty.

W rozmowie z Anną Karną gość podcastu opowiada o najmniej znanym dla polskiej publiczności okresie artystycznego życia Tomasza Stańki, z którego pochodzi repertuar albumu „Wooden Music”. Pojawia się też wątek współpracy z Krzysztofem Komedą, a także odpowiedź na pytanie, co to znaczy być najbardziej wolnym i odważnym free-jazzmanem.

„Samobójczy paradoks free jazzu polega na tym, że to muzyka, która wydaje się łatwa muzykom, a trudna słuchaczom” dodaje z uśmiechem Tomasz Tłuczkiewicz, który w sposób lekki i dowcipny opowiada o istocie tej szczególnej odmiany jazzu.

Album „Woden music” jest też okazją by zapytać o Stańkę – człowieka i przyjaciela. Jaki był, co lubił gotować, czym kierował się w życiu artystycznym? O tym wszystkim usłyszą Państwo w audycji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Na zdjęciu Tomasz Stanko Quintet fot. Marek Karewicz. Zdjęcia dzięki uprzejmości Astigmatic Records.

Tomasz Stańko – włóczęga jazzu – transkrypcja podcastu

 

Tomasz Stanko Quintet fot. Paweł Karpiński

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera