Muzyka i sztuczna inteligencja. Rozmowa z Wojtkiem Urbańskim

Kompozytor i producent muzyczny zaprezentował ścieżkę dźwiękową stworzoną na potrzeby powstającego metawersum „Everdome”. To orkiestrowo-elektroniczna produkcja w hollywoodzkim stylu, pełna kulturowych odniesień do kosmicznych soundtracków.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Metawersum „Everdome” jest rozszerzoną rzeczywistością wirtualną, której użytkownicy będą mogli m.in. odbyć podróż na Marsa. W projekt został zaangażowany Wojtek Urbański – uznany kompozytor odpowiedzialny za ścieżki dźwiękowe do filmu „Hiacynt” czy seriali „Ultraviolet” i „Rysa”. W maju ukazała się płytowa wersja jego soundtracku, towarzyszącego doświadczeniom przeżywanym w uniwersum „Everdome”. Pracując nad tą muzyką, twórca skupiał się głównie na kreowaniu barwy dźwięku.

„Włożyłem w tę płytę całego siebie” – przyznaje Wojtek Urbański, z którym rozmawiamy również o wyzwaniach branży muzycznej, związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. „Powołałem ‘Dyspensa.AI’ żebyśmy badali ten temat, żebyśmy otworzyli w Polsce dyskusję na temat zmian w muzyce”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Swoją wiedzą i refleksjami dotyczącymi szans i zagrożeń dla kultury wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji Wojtek Urbański podzieli się z uczestnikami Kongresu Animacja + przyszłość, który w dniach 6-8 listopada 2023 odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie ma na celu m. in. budowanie sieci nowocześnie działających instytucji kultury. Artysta zaprezentuje także efekty praktycznego zastosowania AI podczas występu. To spotkanie będzie nie tylko źródłem wiedzy, ale również inspiracji. Uczestnicy będą mieli możliwość zanurzenia się w fascynującym świecie nowoczesnych technologii. Informacje na temat rejestracji na wydarzenie pojawią się wkrótce na stronie https://www.nck.pl/.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Tree of Life”, „Jezero Crater”, „Everdome City” oraz „Hatta Sunrise” z płyty „Everdome (Original Metaverse Soundtrack)”.

Fot. Ola Bodnaruś

Muzyka i sztuczna inteligencja. Rozmowa z Wojtkiem Urbańskim – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera