Raz, dwa, trzy, Warszawiakiem jesteś Ty!

Pobierz kartę szyfrów, odwiedź osiem muzeów, odszukaj poprawne odpowiedzi i odgadnij hasło. Do zabawy wciągnij całą rodzinę i wspólnie odkrywajcie Warszawę. To prosty przepis na bardzo udaną wakacyjną grę.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć w stolicy funkcjonuje kilkadziesiąt placówek muzealnych i galerii sztuki, to na co dzień nie zawsze mamy czas, żeby je odwiedzić. Sporo Warszawiaków mogłoby też mieć problem z wymienieniem ich wszystkich z nazwy. Dobrą okazją, by poszerzyć lub odkurzyć swoją wiedzę, są wakacje. Z drugim śniadaniem w plecaku i rodziną pod pachą można ruszyć na odkrywanie miasta. Od czego zacząć? Od przygotowanej specjalnie na takie okazje międzymuzealnej gry.

„Raz, dwa, trzy, Warszawiakiem jesteś Ty!” to letni projekt realizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współpracujące z nim placówki. W tym roku odbywa się już po raz siódmy. Organizatorzy chcą przede wszystkim uatrakcyjnić czas rodzinom, które na czas wakacji zostają w Warszawie. Uczestnicy zabawy zamieniają się w detektywów i rozwiązują zagadki w dwudziestu pięciu instytucjach. Mają na to całe lato. I z tej okazji ochoczo korzystają. Przez sześć lat trwania projektu wzięło w nim udział ok. 13 000 osób. Nie oznacza to oczywiście, że gra zarezerwowana jest tylko dla mieszkańców stolicy. Tymczasowymi Warszawiakami mogą też zostać przyjezdni, którzy często decydują się na taką formę poznawania miasta. Akcja odczarowuje stereotyp nudnych wycieczek po muzeach i podsuwa rodzicom ciekawy pomysł na spędzanie czasu z dziećmi.

Zasady gry są bardzo proste i nie ma ona ograniczeń wiekowych. Wystarczy zarejestrować rodzinną drużynę na stronie internetowej www.razdwatrzywarszawiak.pl, pobrać kartę z zadaniami w wersji łatwiejszej lub trudniejszej i zacząć zabawę w wybranych przez siebie ośmiu placówkach. Wszystko kończy się rozdaniem nagród, ale to nie one są tu głównym celem. Liczy się wspólna przygoda, co podkreślają ci, którzy biorą udział w akcji co roku. Dodatkowym urozmaiceniem dla nieco starszych uczestników są konkursy dodatkowe. Można się w nich wcielić w rolę Przewodnika, Tropiciela Tajemnic i Blogera.

Choć projekt rozpoczął się 19 czerwca, wciąż jeszcze można wziąc w nim udział. Na detektywistyczne wycieczki po muzeach macie czas aż do 10 września. O grze rozmawialiśmy z Michałem Komudą z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Raz, dwa, trzy, Warszawiakiem jesteś Ty! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera