„Przywracamy pamięć miasta”. Kolektyw EIZO w Rzeszowie


Pretekstem do stworzenia Acts of Memory, u stóp rzeszowskiego Zamku Lubomirskich, była historia nieco zapomnianej miejskiej fontanny. Choć obiekt nie jest już tak popularny jak przed laty, to pamięć o nim wciąż jest żywa wśród mieszkańców. Pamięć o historii miasta stała się główną inspiracją do działań członków polsko-ukraińskiego kolektywu EIZO z Krakowa.

Betonowa, niszczejąca fontanna znajdująca się nad Wisłokiem, jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w mieście. Choć lata świetności ma dawno za sobą, a woda nie płynie w niej od kilkunastu lat, mieszkańcy wciąż chętnie gromadzą się w jej okolicy. Wbrew planom miejskich władz, które zrezygnowały z jej modernizacji, rozpoczęli internetową akcję „Ratujmy fontannę na bulwarach”.

Fontanna oraz to, w jaki sposób miejsce zapamiętali mieszkańcy Rzeszowa, zwróciło uwagę artystów z krakowskiego kolektywu EIZO. Przy okazji festiwalu Europejski Stadion Kultury Wschód Kultury, stworzyli multimedialną instalację, odwołującą się do wspomnień mieszkańców i poruszającą kwestię sposobu rozwoju miast oraz zmiany w przestrzeni.

Kolektyw EIZO tworzy pięciu artystów z Polski i Ukrainy, których rozległe artystyczne zainteresowania pozwalają na tworzenie zróżnicowanych wystaw: wśród nich jest architekt, historyk sztuki, performerka, malarz i specjalista związany z nowymi mediami.

O wystawie „Acts of Memory” opowiadają Adrianna Gajdziszewska i Piotr Kolanko z kolektywu EIZO.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Estrady Rzeszowskiej, fot. Sebastian Augustyn.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera