Przygody Baltazara Gąbki wracają w nowej interpretacji

Choć bohaterowie stworzeni przez Stanisława Pagaczewskiego mają już niemal 60 lat, to wciąż zachwycają kolejne pokolenia Polaków. Od niedawna nie tylko mogą o nich przeczytać lub obejrzeć słynną animację z ich udziałem. 6 lipca miało premierę 17-godzinne słuchowisko „Przygody Baltazara Gąbki” w gwiazdorskiej obsadzie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Stanisław Pagaczewski był dziennikarzem, pisarzem i przewodnikiem turystycznym. „Porwanie Baltazara Gąbki” napisane przez niego w 1966 r. momentalnie podbiło serca czytelników i trafiło do kanonu literatury dziecięcej. Na podstawie tekstu powstał serial animowany opowiadający o wyprawie poszukiwawczej pod wodzą Smoka Wawelskiego, której celem jest odnalezienie uprowadzonego w krainie Deszczowców wybitnego eksperta od latających żab, profesora Baltazara Gąbki.

Bohaterom słynnej trylogii „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające talerze” głosów użyczyli popularni artyści. W rolę profesora Gąbki wcielił się Artur Barciś, w Smoka Wawelskiego – Wiktor Zborowski, w nadwornego królewskiego kucharza – Bartolini Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka – Robert Makłowicz, a tajemniczym Don Pedro, szpiegiem z Krainy Deszczowców została Sandra Drzymalska. W projekcie udział wzięli także: Krzysztof Czeczot, Kuba Wojewódzki czy Ralph Kamiński.

Narratorem całości jest Janusz Zadura, doceniany aktor dubbingowy i dziennikarz. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o pracy nad słuchowiskiem oraz własnych wspomnieniach związanych z książkami Pagaczewskiego.

Materiały graficzne: Empik Go

Przygody Baltazara Gąbki wracają w nowej interpretacji – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera