Po niemal 50 latach istnienia, muzeum mieszczące się na stołecznym Powiślu, otwiera pierwszą w swojej historii wystawę stałą. Odwiedzenie ekspozycji to szansa na podróż przez kraje arabskie, Azję Centralną, a także 18 tysięcy indonezyjskich wysp.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, której zbiory są w całości poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii i Australii. Do tej pory można było tam oglądać wystawę „Strefa dźwięków”, poświęconą instrumentom muzycznym, regularnie zmieniające się wystawy stałe, a także brać udział w wydarzeniach artystycznych i warsztatach.
„Podróże na wschód” to wystawa, która także będzie rozbudowywana. Na razie składa się z pięciu stref. Pierwsza z nich to galeria poświęcona Azji Południowo-Zachodniej, gdzie znajdziemy m.in. najstarszy zabytek w zbiorach Muzeum – cegłę fundacyjną z Mezopotamii datowaną na XXI w. p.n.e. z odciśniętą inskrypcją w piśmie klinowym. Druga sala prezentuje Azję Centralną oraz miasta Jedwabnego Szlaku i mocno akcentuje podział na kulturę miejską i koczowniczą. Idąc dalej, mamy szansę poznać Mongolię i zobaczyć oryginalną jurtę mongolskich pasterzy wraz z wyposażeniem. Największa część wystawy poświęcona jest Indonezji. Znaczna część eksponatów została przekazana przez założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum, Andrzeja Wawrzyniaka. Był kolekcjonerem, dyplomatą i wielkim miłośnikiem indonezyjskich kultur.
Weekend otwarcia zaplanowano w dniach 25-26.06.2022 r. To nie tylko szansa zwiedzenia wystawy, ale także obejrzenia teatru cieni, wysłuchania koncertu muzyki gamelanowej czy wzięcia udziału w wykładach i warsztatach.
W Audycjach Kulturalnych o wystawie „Podróże na wschód” opowiada dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku, dr Joanna Wasilewska, która nie ma wątpliwości że ekspozycja pozwala przedstawić polskiej publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Azji i Pacyfiku.
Opowieść o rzeczach i ludziach. „Podróże na wschód” w Muzeum Azji i Pacyfiku – transkrypcja podcastu