Postrzeganie odpadów w kulturze nadmiaru stało się punktem wyjścia dla badania etnograficznego zrealizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, publikowanego – nie przez przypadek – w Dniu Ziemi. Dlaczego kupujemy nowe rzeczy? Czy naprawiamy stare? Jak szybko przedmiot staje się śmieciem i ląduje w koszu? Wreszcie, czy w ogóle dostrzegamy potrzebę mniejszej produkcji odpadów i większej uważności w dbaniu o środowisko? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w rozmowie z Grażyną Pol z Działu Badań i Analiz NCK.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W podcaście poruszamy temat „cyklu życia” różnych przedmiotów, od mleka po telefon komórkowy. Zastanawiamy się kto naprawia buty i od czego zależy decyzja czy trafią do śmietnika czy do szewca. Okazuje się, że wiele czynników wpływa na decyzje konsumentów. Są nimi m.in. wiek, wykształcenie, stopień zamożności i wpływ otoczenia.
Jednak bez względu na to, jak bardzo zaangażujemy się w walkę ze zmianami klimatycznymi to i tak codziennie, każdy z nas wyrzuca śmierci. Dlatego w audycji mówimy też o segregacji odpadów, która wciąż jest tematem kontrowersyjnym.
Raport jest dostępny na stronie NCK. Oprócz niego, szykowana jest też publikacja o tym, jak poszczególne gospodarstwa domowe podchodzą do używania przedmiotów oraz do segregacji odpadów. Więcej na temat omawianych w podcaście zagadnień przeczytają Państwo w czasopiśmie „Kultura Współczesna” (nr 4/2007 oraz 1/2013).
W Dniu Ziemi o odpadach w kulturze nadmiaru – transkrypcja podcastu