Świadectwo artystów z obozów jenieckich. Wystawa online w Galerii Kordegarda

Szkic przedstawia budynek z otwartymi drzwiami, obok niego znajduje się drzewo.

Zbrodnia Katyńska to jedno z najboleśniejszych doświadczeń II wojny światowej. W kwietniu i maju 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków – byli to oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści. To właśnie świadectwo ich obecności w sowieckich łagrach można oglądać na wystawie w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda zatytułowanej „Niepamięci”. O ekspozycji opowie jej kuratorka Katarzyna Haber.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wystawa pokazuje prace artystów, którzy – poza Józefem Czapskim – nie są znani szerszej publiczności. Dzieła Aleksandra Witliba, Adama Kossowskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza, Józefa Lipińskiego, Franciszka Kupki i Edwarda Manteuffla w większości dotąd nigdy nie były prezentowane. Oprócz walorów artystycznych prace artystów-żołnierzy mają też wartość historyczną. Za ich pośrednictwem oglądamy życie łagierne.

Wystawa jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Można ją oglądać online na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury. Fragmenty nagrań użyte w materiale pochodzą z filmu zrealizowanego do zaprezentowania wystawy widzom. Obrazy można również oglądać na stronie internetowej pamietamkatyn1940.pl.

Fot. udostępniona przez Galerię Kordegarda NCK.

Świadectwo artystów z obozów jenieckich. Wystawa online w Galerii Kordegarda – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera