Polskie malarstwo XIX i początku XX wieku w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi

Tytuł wystawy, czyli „Widziałem prawdziwe arcydzieło”, to słowa francuskiego malarza Eugene Delacroix, jakimi opisywał „Portret matki” Henryka Rodakowskiego. Okazuje się, że w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się o wiele więcej dzieł wielkich mistrzów: np. płótna Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Leona Wyczółkowskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zgromadzenie tych wybitnych dzieł w Muzeum Sztuki w Łodzi, jest pokłosiem decyzji dyrektora Mariana Minicha, który objął stanowisko w 1935 r. Zdecydował on, że poza rozbudowywaniem kolekcji sztuki modernistycznej, powiększany będzie także zbiór prac malarskich z XIX i XX w. To dzięki jego staraniom kupiony został słynny „Portret matki” Rodakowskiego, „Pan w czerwonym fraku” Aleksandra Gierymskiego czy „Portret pianistki Fridy Eissler” Olgi Boznańskiej. W archiwum Muzeum do dziś zachowała się korespondencja dyrektora z malarką.

Prace trafiały do muzeum dzięki wsparciu rady miejskiej a także łódzkich, przedwojennych fabrykantów. Karol Eisert podarował przyszłemu Muzeum Sztuki aż 22 obrazy ze swojej kolekcji: to m.in. prace Jana Matejki i Jacka Malczewskiego.

Więcej o twórczości Jacka Malczewskiego usłyszycie w naszym podcaście. W Audycjach Kulturalnych rozmawialiśmy też o pracach Jana Matejki.

Oprócz wymienionych już obrazów, na wystawie można też zobaczyć prace Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego czy Piotra Michałowskiego. Muzealnicy zapewniają, że mimo imponującej listy wystawionych dzieł, nie wyczerpują one jednak kolekcji znajdującej się w instytucji.

O wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jej kuratorka, Dorota Berbelska.

Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2023 r.

Zdjęcia: Muzeum Sztuki w Łodzi/ fot. Tomasz Ogrodowczyk.

Polskie malarstwo XIX i początku XX wieku w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera